The 23rd ECMI Modelling Week
European Student Workshop on Mathematical Modelling in Industry and Commerce
Wroclaw University of Technology, Poland, August 23-30, 2009
Organized by:
Hugo Steinhaus Center
The purpose of the student workshop is to train students in using mathematical
modelling in development of technical systems and in economics.
Project work will done in groups of 4-6 students on industrial mathematics
problems posed by supervisors from ECMI centers.
Each group consists of an international mix of students.
The projects will be concluded by oral presentations (on the last day
of the Workshop) and written reports (deadline two months after the Workshop).
Reports
Group 1: Using oil booms to clean up large oil spills
Members: Rachel Deng, Sarah Eberle, Stefan Mühlböck, Tuomo Ojala, Sebastian Orzeł, Alemseged Gebrehiwot Weldeyesus
Instructor: Andreas Asheim
Group 2: How do bees breed?
Members: Jacqueline Utimana, Jordi Puigdellivol Freixa, Lukasz Płociniczak, Mykhaylo Yudytskiy, Olivier Corradi,Phil Trinh
Instructor: Martin Bracke
Group 3: How to enhance the exploratory power
of Qlucore Omics Explorer?
Members: Sylvestre Burgos, Manh Hong Duong, Laura Friis Frølich, Daniel Høyer Iversen, Bogna Pawłowska, Matthias Voigt, Mikalai Zhudro
Instructor: Magnus Fontes
Group 4: How to climb a mountain?
Members: Marc-Nicolas Glöockner, Miłosz Marzec, Nicodemus Banagaaya, Rasmus Henningsson, Sina Meister, Till Schröoter
Instructor: Thomas Goetz
Group 5: Influence of physical and economical factors
on electricity spot market price
Members: Hassine Baya, Chhitiz Buchasia, Martin Rykfors, Philip Anton de Saint-Aubain, Irene Vecchio, Ibrahim Wangwe, Esubalewe Lakie Yedeg
Instructor: Matylda Jabłońska
Group 6: Optimal strategies in the electricity market
Members: Hannes Andersson, Florian Dahms, Sigrid Grepstad, Olli-Pekka Hämäläinen, Alessandro Mattavelli, Jean-Yves Tissot
Instructor: Joanna Janczura
Group 7: How to connect two pipes of circular and rectangular profiles?
Members: Alemayehu Adugna Arara, Konstantin Ermakov, Maria Friedrich, Tjorben Gross, Markus Kollmann, Piotr Uść, Jonathan Wulcan
Instructor: Agnieszka Jurlewicz
Group 8: An inverse problem in biology: Estimating microbial production rates from
nutrient concentration profiles in sea water
Members: Peter Arnesen, Arpan Ghosh, Muhammad Islahuddin, Cara Morgan, Marlena Sikora, Nadja Wirth
Instructor: Stefan Kindermann
Group 9: Ranking American Football Teams
Members: Raphael Ruben Kohler, Pablo Barbero, Qixiao Yu, Milana Gataric, Carsten Vogel, Kamil Bogus
Instructor: Mason Porter
Group 10: How to finish a cycling race in shortest possible time?
Members: Christopher Jonsson, Shilan Mistry, Przemyslaw Jurewicz, Nicole Noack, Jarno Rantala, Reena Undla
Instructor: Elisa Röhrig
Group 11: Improving the Efficiency of Allergy Tests
Members: Blessing Uzor, Nathaniel Egwu, Peter Romeo Nyarko, Henrik Alsing Pedersen, Stephen Edward Moore, Ekeoma Rowland Ijioma, Jakub Tomczyk
Instructor: Christian Zschalig
Arrival | |
16:00-17:00 | Lunch, Bar "Bifor", building B-4 |
17:00-..... | Presentations by instructors, room 1.27, building C-13 |
09:00-18:00 | Group discussions, buildings C-13, C-11 |
10:45-11:00 | Coffee break |
12:30-13:15 | Lunch |
15:45-16:00 | Coffee break |
afternoon | Excursion |
09:00-13:15 | Student presentations, room 1.27, building C-13 |
10:40-11:10 | Coffee break |
13:15-14:00 | Lunch |
14:00-18:30 | Free time for leisure |
18:30-23:00 | Workshop Dinner, Bar "Bifor", building B-4 |
Departure |
The costs are the following:
Students and instructors: please register with your local contact persons,
who will contact the organizers:
Tourist info Previous workshops
Bank data for conference fees:
Name of bank:
Bank Zachodni WBK SA 16 O/Wrocław
Address of the bank:
ul. Norwida 1/3, 50-373 Wrocław, Poland
Name of the bank account:
Politechnika Wrocławska (Wroclaw University of Technlogy)
Account number: 37 1090 2402 0000 0006 1000 0434
SWIFT: WBK PPL PP
IBAN: PL 37 1090 2402 0000 0006 1000 0434
Please make sure to mention
“ECMI 2009 – dydaktykaW11 – poz.8”
Remark: All dinners except the Workshop Dinner on Saturday, 29th August are at your own expense.
Autonomous University of Barcelona Frederic Utzet
Chalmers University of Technology, Göteborg Håkan Andreasson
TU Dresden Antje Noack
TU Eindhoven Martijn Anthonissen
University Joseph Fourier, Grenoble Christophe Prud'homme
University of Jyvaskyla Timo Tiihonen
TU Kaiserslautern Thomas Goetz
Lappeenranta University of Technology Matti Heiliö
Johannes Kepler University Linz Ewald Lindner
Lund University Anders Heyden
Technical University of Denmark, Lyngby Ove Skovgaard
University of Milan Alessandra Micheletti
University of Novi Sad Natasa Krejic
University of Oxford Hilary Ockendon
University of Strathclyde Chris Coles
Tampere University of Technology Robert Piche
University of Tartu Peep Miidla
Norwegian University of Science and Technology, Trondheim Anne Kværnø
Wroclaw University of Technology Wojciech Okrasinski
National Institute of Applied Sciences, Rouen Jean Guy Caputo
Carlos III University of Madrid Jose Maria Gambi
How to get there?
Map
21th Workshop, Rouen 2007
20st Workshop, Lyngby 2006
19th Workshop, Barcelona 2005
18th Workshop, Lappeenranta 2004
17th Workshop, Bristol 2003
16th Workshop, Kaiserslautern 2002
15th Workshop, Klagenfurt 2001
14th Workshop, Lund 2000
12th Workshop, Trondheim 1999
11th Workshop, Milan 1998
10th Workshop, Dresden 1997
9th Workshop, Jyvaskula 1996
8th Workshop, Glasgow 1995
7th Workshop, Lyngby 1994
6th Workshop, Grenoble 1993
5th Workshop, Linz 1992
4th Workshop, Eindhoven 1991
3rd Workshop, Oxford 1990
2nd Workshop, Kaiserslautern 1989
1st Workshop, Bari 1988