Studium Podyplomowe z Inżynierii Finansowej




W okresie październik 2001 - marzec 2002

O Studium ...

Intensywne Studium Podyplomowe z Inżynierii Finansowej (SPIF) było nie tylko pierwszym tego typu przedsięwzięciem w skali kraju, ale również dużym sukcesem. W semestrze zimowym roku akademickiego 2001/2002 Wydział Podstawowych Problemów Techniki (WPPT) Politechniki Wrocławskiej we współpracy z Instytutem Doskonalenia Wiedzy o Rynku Energii (idWe) uruchamia internetową edycję Studium.

Studium Podyplomowe z Inżynierii Finansowej - Distance Learning (SPIF-DL) przeznaczone jest głównie dla kadry kierowniczej i specjalistów ds. ryzyka sektora finansowego (banki, biura maklerskie, giełdy), sektora elektroenergetycznego (wytwórcy, spółki dystrybucyjne, operatorzy: OSP, OSR, OH, OHT, odbiorcy końcowi) oraz wszystkich tych, którzy są zainteresowani jak kontrolować ryzyko i wyprzedzić konkurencję obracając nowymi instrumentami pochodnymi.

Celem Studium jest dostarczenie Słuchaczom skondensowanej wiedzy z zakresu inżynierii finansowej i jej praktycznego wykorzystania. Nauczycie się Państwo jak używać instrumenty pochodne do zabezpieczania się przed ryzykiem rynkowym; które modele matematyczne stosować do wyceny podstawowych i złożonych instrumentów pochodnych; jak efektywnie korzystać z instrumentów pochodnych obecnych na giełdach i rynku pozagiełdowym oraz jak odnieść sukces w zarządzaniu ryzykiem.

Distance learning ...

Aby uniknąć narażania Uczestników SPIF-DL na konieczność uciążliwych dojazdów, kosztów noclegów etc. - wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na nowoczesną formę edukacji - tegoroczna edycja Studium prowadzona będzie w systemie kształcenia na odległość (distance learning). Program przewiduje 8 internetowych sesji wirtualnych (patrz harmonogram) oraz zakończenie edycji Studium na sesji w Warszawie. Koszt udziału w Studium wynosi 4800 PLN.

Wymagania dla Uczestników ...

System szkoleń ...

Materiały szkoleniowe (ilustrowane praktycznymi przykładami, ćwiczeniami i symulacjami komputerowymi), przygotowane przez nauczycieli akademickich oraz ekspertów z sektora finansowego i energetycznego - będą rozsyłane do Uczestników Studium za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail). Do każdej partii materiałów szkoleniowych dołączona zostanie lista problemów do samodzielnego rozwiązania. Postępy Uczestników Studium będą regularnie monitorowane i oceniane przez przydzielonych indywidualnie tutorów. Rozwiązania list problemów będą miały wpływ na 30% oceny końcowej.

W połowie kursu Uczestnicy Studium otrzymają do opracowania projekt indywidualny, czyli obszerniejsze zadanie, którego tematykę może zaproponować (lub wybrać z listy dostępnych tematów) sam Uczestnik. Ocena projektu będzie stanowiła kolejne 30% oceny końcowej.

Studium zakończy ostatnia sesja (w Warszawie), na której przeprowadzony zostanie test, sprawdzający nabyte w trakcie kursu umiejętności. Jego wynik zaważy na 40% oceny końcowej.

Po zaliczeniu testu końcowego Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia Studium Podyplomowego według wzoru ustalonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, wydane i podpisane przez dziekana Wydziału PPT Politechniki Wrocławskiej.

Zgłoszenia uczestnictwa w Studium prosimy przesyłać na specjalnym formularzu faksem (0-22 (prefix) 622-36-27) na adres Instytutu Doskonalenia Wiedzy o Rynku Energii (idWe).

Termin zgłoszeń upływa 20 X 2001 r. W przypadku wyczerpania limitu miejsc o przyjęciu kandydata decydować będzie termin zgłoszenia.


Harmonogram:

26.10.2001 Zamknięcie kwalifikacji uczestników
30.10.2001 Sesja Inauguracyjna: zapoznanie Uczestników Studium z systemem szkoleń; rozesłanie Uczestnikom pierwszej partii materiałów szkoleniowych i list problemów
w odstępach dwutygodniowych Kolejne sesje: odbiór formularzy z rozwiązanymi problemami poprzedniej wirtualnej sesji; rozesłanie Uczestnikom ocenionych (i opatrzonych komentarzem tutora) rozwiązań; opublikowanie w internecie prawidłowych rozwiązań; rozesłanie kolejnej partii materiałów i problemów
ok. 15.01.2002 Przekazanie Uczestnikom tematów indywidualnych projektów do samodzielnego opracowania
ok. 01.03.2002 Odbiór formularzy z rozwiązanymi problemami ostatniej wirtualnej sesji
15.03.2002 Ostateczny termin przesłania projektów indywidualnych
ok. 30.03.2002 Sesja zamykająca edycję Studium w Warszawie - test końcowy oraz podsumowanie wyników Uczestników Studium