Main menu
OMatKo!!!Bez kategoriiWykład otwierający

Wykład otwierający

„OMatKo!!!” rozpocznie się z przytupem!
Wykład otwierający wygłosi prof. dr hab. inż. Łukasz Płociniczak, który przedstawi prelekcję pt.: „Matematyka klimatu oraz nauk o Ziemi”.

Abstrakt prelekcji wygląda następująco:

Jednym z najbardziej spektakularnych, wielkoskalowych oraz użytecznych zastosowań matematyki jest prognozowanie pogody. Nie jest przesadą powiedzenie, że trafna prognoza potrafi uratować wiele istnień ludzkich. Wykład będzie dotyczył narzędzi matematycznych (głównie równań różniczkowych), które z ogromnym powodzeniem wykorzystywane są w meteorologii oraz innych naukach o Ziemi. Glacjologia, geologia, hydrologia oraz klimatologia czerpią pełnymi garściami z matematyki, dzięki której możliwe jest dokładne opisanie dynamiki wszelakich zjawisk naturalnych. Oprócz tego, obiekty i narzędzia spotykane w powyższych zastosowaniach są ciekawe, nietrywialne oraz stanowią bardzo żyzne pole do rozwoju samej matematyki.

Nasza cywilizacja znajduje się na krawędzi katastrofy klimatycznej, która może mieć druzgocące skutki dla wielu milionów ludzi. Matematyka daje naukowcom narzędzia, dzięki którym w wiarygodny sposób możemy rozważać wiele scenariuszy, które mogą się wydarzyć lub się wydarzyły. To, z kolei – i miejmy nadzieję – będzie przekonującym argumentem dla rządzących największymi krajami w kształtowaniu ich działań i polityki klimatycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *