Poprzednie edycje
27-28 listopada 2021
Ósmą edycję OMatKo! rozpoczął wykład wykład dr. hab. Janusza Szwabińskiego o tytule: „Jak śledzić pandemię i nie zwariować, czyli o matematycznym modelowaniu epidemii”. Była to druga zdalna edycja i wszystko wskazuje na to, że ostatnia. 😉 Po raz kolejny nie wpłynęło to jednak negatywnie na frekwencję.
Wśród wielu prelekcji, najlepszą w boku teoretycznych okazała się ta, zaprezentowana przez Miłosza Baraniewicza, pt. „Twierdzenie Frobeniusa – czyli dlaczego nie mamy miłych rzeczy”. Z kolei w bloku stosowanym, zwycięzcą został Krzysztof Majchrzak, który opowiedział „Jak za pomocą równań różniczkowych ryby akwariowe pomogły przewidzieć cele włamywaczy”. Najciekawszym plakatem tej edycji okrzyknięto pracę „Płynie w nas słodka krew. Czy AI o tym wie?”, autorstwa zespołu w składzie: Wojciech korczyński, Joanna Waczyńska, Tomasz Hawro, Karolina Antonik, Jan Słowik.
5-6 grudnia 2020
Siódma edycja OMatKo była szczególna, ponieważ pierwszy raz spotkaliśmy się w formie zdalnej. Zamiast bezpośrednich spotkań mogliśmy jedynie łączyć się poprzez platformy Zoom oraz Discord. To jednak nie powstrzymało nas i zebraliśmy się w ponad 200 osobowym gronie!
Wykład otwierający pt. "Matematyka klimatu oraz nauk Ziemi" został wygłoszony przez prof. dr. hab. inż. Łukasza Płociniczaka.
Po nim rozpoczęły się prelekcje 36 osób. W tej edycji królowała matematyka teoretyczna, ponieważ aż 21 referatów przedstawianych dotyczyło “czystej” części matematyki. Najlepsza okazała się Agnieszka Widz, która mówiła o tym, "Jak dużo jest zbiorów prawie rozłącznych?". W bloku matematyki stosowanej zwyciężył Paweł Stępniak wraz ze swoją prelekcją "Jak rozchodzi się krew w wodzie, czyli dwuwymiarowa dyfuzja z ruchomym źródłem". W sesji plakatowej pierwsze miejsce po raz drugi zajęła Joanna Waczyńska, tym razem przedstawiając pracę o "Ukrytych modelach Markowa".
12-14 kwietnia 2019
Prawie czterdzieści referatów tradycyjnie w dwóch blokach, sporo plakatów i ogromna liczba uczestników - tak właśnie wyglądało OMatKo 2019.
Mieliśmy przyjemność gościć profesora Jacka Małeckiego z wykładem otwierającym pt. "Prawo Archimedesa. Czy matematyk też wyskakuje z wanny?". Tradycyjnie już wyróżniliście najlepsze referaty studenckie. W bloku teoretycznym najlepiej oceniona została prelekcja Jacka Kurka pod tytułem "Jak duży jest twój poset?", w bloku stosowanym zaś zwycięstwo objął Jan Gromko z "Dysonanse nie tylko poznawcze. Muzyka generatywna". Zwyciężczynią sesji plakatowej została Joanna Waczyńska, która przedstawiła pracę pod tytułem "Relacja według teorii odnowy".
Oprócz referatów i plakatów tym razem nagrodziliśmy także reprezentację najliczniejszego koła naukowego (którą bezsprzecznie miało Koło Matematyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego im. prof. Stanisława Zaremby), a także przeprowadziliśmy masę innych konkursów, jak ten na projekt koszulki (zwycięski projekt - Dominika Szydło). Innymi słowy - działo się mnóstwo!
13-15 kwietnia 2018
Jubileuszowa V edycja, w której udział wzięło ok. 200 osób. Konferencję otworzył wykład dr hab. inż. Krzysztofa Burneckiego na temat "Modelowania anomalnej dyfuzji w świecie komórek biologicznych". Uczestnicy mieli okazję wysłuchać 40 referatów w dwóch blokach: teoretycznym i popularnonaukowym, a także głosować na najlepsze z użyciem specjalnej aplikacji. Zwycięski referat w bloku teoretycznym wygłosił Jacek Gładysz, a nosił on tytuł "Kolory, niezmienniki, gry". W bloku popularnonaukowym najciekawszy okazał się "Mocny referat o słabej pochodnej" Kamila Wołosa. Najlepszym plakatem drugi raz z rzędu mógł pochwalić się duet Anna Gałuszka i Łukasz Hamera, którzy w tym roku przygotowali poster "Grafika wektorowa – matematyka w tworzeniu obrazu".
7-9 kwietnia 2017
W konferencji brało udział ok. 150 osób. Studenci oraz doktoranci wygłosili 21 referatów. Godzinny wykład inauguracyjny poświęcony kombinatoryce analitycznej wygłosił profesor Jacek Cichoń. Zwycięski referat plenarny poświęcony był kobietom-matematykom, który przygotowała Kinga Kliszcz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zwycięski referat – poster przygotowany przez Annę Gałuszkę i Łukasza Hamera z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielska Białej poświęcony był rozpoznawaniu cyfr z użyciem sieci neuronowych, który można było własnoręcznie przetestować w programie na laptopie na stoisku.
15-17 kwietnia 2016
Wykład otwierający dla 150 uczestników „O konsekwencjach dziewiętnastowiecznej zabawy na kartce w kratkę” poprowadził prof. dr hab. inż. Krzysztof Kołodziejczyk. Podczas konferencji można było wysłuchać 22 referaty, a także wziąć udział w sesji plakatowej. Zwycięzcą konkursu na najciekawszy referat został Adam Kordeczka z Uniwersytetu Warszawskiego, który przedstawił pracę pod tytułem „Logarytmiczna-periodyczność w strukturach krachów giełdowych”.
24-26 kwietnia 2015
„Najważniejsze wydarzenia matematyczne XX wieku? O matko!” to tytuł wykładu otwierającego przeprowadzonego przez prof. dr. hab. Krzysztofa Stempaka, dziekana Wydziału Matematyki. Zaprezentowano 20 referatów.
24-26 kwietnia 2014
Konferencja odbyła się w dwóch niezależnych blokach, zaprezentowano 32 referaty.
25-27 października 2013
I edycja OMatKo!!! miała miejsce w budynku C-13 na kampusie Politechniki Wrocławskiej. Wykład otwierający, zatytułowany „O szeregu wykładniczym”, został przeprowadzony przez prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Bogdana. Referaty odbywały się w dwóch niezależnych od siebie blokach – zostały przedstawione 24 tematy.