Main menu

IX edycja OMatKo!!! – wykład otwierający

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Matematycznej Konferencji Studentów jest już za rogiem. Przypominamy, że zapisy na słuchacza zostały przedłużone do 25.11, do godziny 23:59. 😄

Mamy też przyjemność poinformować Was o wykładzie otwierającym, który wygłosi dr hab. inż. Agnieszka Wyłomańska. 😃

W ramach wykładu Profesor Agnieszka Wyłomańska opowie, jak problemy, z którymi na co dzień spotykają się inżynierowie, mogą stać się zaczątkiem nowych metod i idei matematycznych. W tym celu omówi, jak problem identyfikacji uszkodzeń lokalnych w maszynach pracujących pod ziemią stał się podstawą dla nowej teorii procesów stochastycznych o zachowaniach niegaussowskich, których analiza wymaga zaawansowanych metod matematycznych.

Do IX edycji OMatKo!!! zostało 5️ dni!

 

 

 

IX Edycja ,,OMatKo!!!” – zapisy

Pierwsza od dwóch lat stacjonarna edycja ,,OMatKo!!!” jest już coraz bliżej i nie możemy się jej doczekać! 😀 Tymczasem przypominamy, że trwają zapisy dla prelegentów oraz twórców plakatów. Czas na wysłanie odpowiednich informacji mija już za 6 dni!

Do IX Edycji ,,OMatKo!!!” zostało 1️⃣9️⃣ dni!

IX edycja OMatKo!!!

Już niedługo czeka nas pierwsza od dwóch lat stacjonarna edycja OMatKo!!! 😮 Koniecznie zarezerwujcie sobie termin 26-27 listopada i śledźcie nasze media społecznościowe, aby być na bieżąco!

Jeśli zamierzacie przedstawić swoją prezentację, pamiętajcie o kilku ważnych rzeczach:

  • Zapisy zaczynają się 24.10.
  • Wybrać można jeden z dwóch bloków tematycznych – matematyka stosowana lub teoretyczna.
  • Wybrany blok, temat referatu oraz abstrakt do należy wysłać do 13.11 na adres omatko@pwr.edu.pl.
  • Prezentacja powinna trwać 15 min + 5 min na dyskusję.
  • Do dnia 20.11 temat zostanie zatwierdzony przez Organizatorów.
  • Do 23.11 prelegenci powinni potwierdzić swoją obecność na Konferencji mailowo.

Jeżeli zaś planujecie przyjechać ze swoim plakatem, to najistotniejsze kwestie są następujące:

  • Zapisy zaczynają się 24.10.
  • Temat plakatu należy zgłosić mailowo do 13.11.
  • Po zatwierdzeniu tematu, Organizatorzy będą czekali na plakaty wysłane pod adres omatko@pwr.edu.pl do 20.11.
  • Do 23.11 prezenterzy powinni potwierdzić swoją obecność na Konferencji mailowo.

 

Wykład otwierający VIII edycję „OMatKo”

Kolejna edycja Ogólnopolskiej Matematycznej Konferencji Studentów już za pasem. Jeżeli jeszcze nie kupiliście biletów, to macie ostatnie momenty na podjęcie decyjzji! 😉 A co będziemy mieli okazję usłyszeć w weekend? Oprócz wielu wspaniałych prelekcji studenckich, zaciekawi nas niewątpliwie wykład otwierający dr. hab. Janusza Szwabińskiego pt. „Jak śledzić pandemię i nie zwariować, czyli o matematycznym modelowaniu epidemii”.

 

 

O koncepcji spłaszczenia krzywej zachorowań słyszał chyba każdy, kto śledził doniesienia dotyczące wirusa SARS-CoV-2. W ramach tego wykładu prof. Janusz Szwabiński opowie, skąd biorą się przesłanki do tworzenia tego typu strategii do walki z pandemiami. W tym celu omówi kilka wybranych matematycznych modeli zachorowań, z których najstarszy sięga XVIII wieku. Analiza płynących z nich wniosków pozwoli lepiej zrozumieć informacje dotyczące COVID-19.

Zapisy już otwarte!

Zapisy na VIII edycję Ogólnopolskiej Matematycznej Konferencji Studentów już otwarte! 🤩 Wydarzenie odbędzie się w formie zdalnej w dniach 27-28 listopada 2021r. Bilety można zakupić pod tym adresem. Przed rejestracją koniecznie zapoznajcie się z regulaminem Konferencji dostępnym tutaj.

Jeżeli nie chcecie przegapić żadnych informacji dotyczących OMatKo, śledźcie nasz fanpage. 😎

WAŻNE!

Pamiętaj, jeśli potrzebujesz fakturę, przy zakupie podaj dane do faktury. Późniejsze wystawienie faktury nie będzie możliwe. Jeśli potrzebujesz grupowej faktury, to dane do niej wpisz w formularzu, natomiast dane poszczególnych uczestników wraz z ich adresem zamieszkania uzupełnij w opcjach dodatkowych.

Do zobaczenia!

Wykład otwierający

„OMatKo!!!” rozpocznie się z przytupem!
Wykład otwierający wygłosi prof. dr hab. inż. Łukasz Płociniczak, który przedstawi prelekcję pt.: „Matematyka klimatu oraz nauk o Ziemi”.

Abstrakt prelekcji wygląda następująco:

Jednym z najbardziej spektakularnych, wielkoskalowych oraz użytecznych zastosowań matematyki jest prognozowanie pogody. Nie jest przesadą powiedzenie, że trafna prognoza potrafi uratować wiele istnień ludzkich. Wykład będzie dotyczył narzędzi matematycznych (głównie równań różniczkowych), które z ogromnym powodzeniem wykorzystywane są w meteorologii oraz innych naukach o Ziemi. Glacjologia, geologia, hydrologia oraz klimatologia czerpią pełnymi garściami z matematyki, dzięki której możliwe jest dokładne opisanie dynamiki wszelakich zjawisk naturalnych. Oprócz tego, obiekty i narzędzia spotykane w powyższych zastosowaniach są ciekawe, nietrywialne oraz stanowią bardzo żyzne pole do rozwoju samej matematyki.

Nasza cywilizacja znajduje się na krawędzi katastrofy klimatycznej, która może mieć druzgocące skutki dla wielu milionów ludzi. Matematyka daje naukowcom narzędzia, dzięki którym w wiarygodny sposób możemy rozważać wiele scenariuszy, które mogą się wydarzyć lub się wydarzyły. To, z kolei – i miejmy nadzieję – będzie przekonującym argumentem dla rządzących największymi krajami w kształtowaniu ich działań i polityki klimatycznej.

Napisz do nas!