Main menu

Wykład otwierający VIII edycję „OMatKo”

Kolejna edycja Ogólnopolskiej Matematycznej Konferencji Studentów już za pasem. Jeżeli jeszcze nie kupiliście biletów, to macie ostatnie momenty na podjęcie decyjzji! 😉 A co będziemy mieli okazję usłyszeć w weekend? Oprócz wielu wspaniałych prelekcji studenckich, zaciekawi nas niewątpliwie wykład otwierający dr. hab. Janusza Szwabińskiego pt. „Jak śledzić pandemię i nie zwariować, czyli o matematycznym modelowaniu epidemii”.

 

 

O koncepcji spłaszczenia krzywej zachorowań słyszał chyba każdy, kto śledził doniesienia dotyczące wirusa SARS-CoV-2. W ramach tego wykładu prof. Janusz Szwabiński opowie, skąd biorą się przesłanki do tworzenia tego typu strategii do walki z pandemiami. W tym celu omówi kilka wybranych matematycznych modeli zachorowań, z których najstarszy sięga XVIII wieku. Analiza płynących z nich wniosków pozwoli lepiej zrozumieć informacje dotyczące COVID-19.

Zapisy już otwarte!

Zapisy na VIII edycję Ogólnopolskiej Matematycznej Konferencji Studentów już otwarte! 🤩 Wydarzenie odbędzie się w formie zdalnej w dniach 27-28 listopada 2021r. Bilety można zakupić pod tym adresem. Przed rejestracją koniecznie zapoznajcie się z regulaminem Konferencji dostępnym tutaj.

Jeżeli nie chcecie przegapić żadnych informacji dotyczących OMatKo, śledźcie nasz fanpage. 😎

WAŻNE!

Pamiętaj, jeśli potrzebujesz fakturę, przy zakupie podaj dane do faktury. Późniejsze wystawienie faktury nie będzie możliwe. Jeśli potrzebujesz grupowej faktury, to dane do niej wpisz w formularzu, natomiast dane poszczególnych uczestników wraz z ich adresem zamieszkania uzupełnij w opcjach dodatkowych.

Do zobaczenia!

Wykład otwierający

„OMatKo!!!” rozpocznie się z przytupem!
Wykład otwierający wygłosi prof. dr hab. inż. Łukasz Płociniczak, który przedstawi prelekcję pt.: „Matematyka klimatu oraz nauk o Ziemi”.

Abstrakt prelekcji wygląda następująco:

Jednym z najbardziej spektakularnych, wielkoskalowych oraz użytecznych zastosowań matematyki jest prognozowanie pogody. Nie jest przesadą powiedzenie, że trafna prognoza potrafi uratować wiele istnień ludzkich. Wykład będzie dotyczył narzędzi matematycznych (głównie równań różniczkowych), które z ogromnym powodzeniem wykorzystywane są w meteorologii oraz innych naukach o Ziemi. Glacjologia, geologia, hydrologia oraz klimatologia czerpią pełnymi garściami z matematyki, dzięki której możliwe jest dokładne opisanie dynamiki wszelakich zjawisk naturalnych. Oprócz tego, obiekty i narzędzia spotykane w powyższych zastosowaniach są ciekawe, nietrywialne oraz stanowią bardzo żyzne pole do rozwoju samej matematyki.

Nasza cywilizacja znajduje się na krawędzi katastrofy klimatycznej, która może mieć druzgocące skutki dla wielu milionów ludzi. Matematyka daje naukowcom narzędzia, dzięki którym w wiarygodny sposób możemy rozważać wiele scenariuszy, które mogą się wydarzyć lub się wydarzyły. To, z kolei – i miejmy nadzieję – będzie przekonującym argumentem dla rządzących największymi krajami w kształtowaniu ich działań i polityki klimatycznej.

Zgłoszenia dla aktywnych uczestników

Konferencji „OMatKo!!!” przyświeca idea „studenci-studentom”, dlatego serdecznie zapraszamy do wzięcia aktywnego udziału w wydarzeniu. W jaki sposób? Można wygłosić prelekcję w jednym z dwóch bloków – Matematyki Teoretycznej lub Matematyki Stosowanej. Jest też możliwość zaprezentowania swojego plakatu i przedyskutowania tematu z innymi uczestnikami na sesji plakatowej. Dla tych mniej śmiałych stwarzamy możliwość wystąpienia grupowego podczas prezentacji kół naukowych.

Dla najlepszych przewidujemy atrakcyjne nagrody!

Przypominamy, że na zgłoszenia prelekcji, plakatów oraz kół naukowych czekamy tylko kilka dni!

  

„OMatKo!!!” 2020 powraca!

Wyjątkowa edycja Ogólnopolskiej Matematycznej Konferencji Studentów „OMatKo!!!” odbędzie się online w Mikołajkowy weekend 5-6 grudnia. Gwarantujemy dobrą zabawę i wielu matematyków. Więcej informacji już wkrótce. Śledźcie naszą stronę oraz wydarzenie na Facebooku, aby być na bieżąco.

Wstrzymanie rejestracji

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim za ogromne zainteresowanie VII edycją Ogólnopolskiej Matematycznej Konferencji Studentów „OMatKo!!!”. Niestety, z przykrością informujemy, że w związku z zagrożeniami związanymi z Koronawirusem, Jego Magnificencja, Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Cezary Madryas postanowił wstrzymać do 10.03.2020r. wszystkie wydarzenia organizowane przez organizacje studenckie działające przy Politechnice Wrocławskiej.
Z tego powodu, zapisy oraz płatności w serwisie polibudka.pl nie będą aktywne do czasu ogłoszenia oficjalnego oświadczenia uczelni. Będziemy na bieżąco informować Was o terminie wznowienia zapisów na konferencję. Prosimy Was o cierpliwość, na pewno każdemu z Was uda się zapisać na wydarzenie po ponownym uruchomieniu formularza. Przedłużone zostaną również terminy na składanie abstraktów. Tym samym, wszystkich już zapisanych informujemy, że nie ma żadnej potrzeby do zmartwień, Wasze wpłaty są w pełni bezpieczne i czekają na konferencję.
Serdecznie przepraszamy za wszelkie niedogodności, niestety sytuacja nie jest zależna od nas. Mamy nadzieję, że wkrótce przyjdziemy do Was z dobrymi wieściami i świeżymi informacjami odnośnie zapisów i samej konferencji. Dziękujemy, że jesteście z nami!

Koło Naukowe Matematyki

KNM

Działa na Politechnice Wrocławskiej już od wielu lat. Mimo słowa „naukowe” w nazwie, poza projektami naukowymi, prowadzonymi z profesorami naszej uczelni, zajmuje się wieloma inicjatywami studenckimi. Wśród nich można wymienić Międzyuczelniany Konkurs „Continuum” (który w tym roku będzie miał już V edycję), nowy konkurs dla licealistów „Math:In”, prowadzenie wykładów dla studentów innych kierunków oraz dla licealistów, wyjazdy na letnie i zimowe obozy matematyczne. Chcesz do nas dołączyć? Więcej informacji na stronie koła.

Strona koła
Koło Naukowe Statystyki Matematematycznej

GAUSS

Koło rozpoczęło działalność w 2010 roku. W ramach cyklu „Spotkania ze statystyką praktyczną”, zajmuje się ono rozwijaniem zainteresowań statystycznych studentów, organizując wykłady i warsztaty poświęcone zastosowaniom statystyki. Koło organizuje też zajęcia rozszerzające kwalifikacje naszych członków na rynku pracy, ponad to, co oferuje uczelnia, w tym kurs „Bazy danych dla analityków”. Koło realizuje również wiele projektów i współpracuje przy organizacji Wrocławskiego Zlotu Użytkowników R, a także organizuje Niezależne Ogólnopolskie Mistrzostwa w Analizie Danych.

Strona koła
Koło Naukowe Inżynierii Finansowej

KNIF

Koło powstało z inicjatywy studentów matematyki zainteresowanych inżynierią finansową. Jego członkowie zajmują się między innymi analizą publikacji dotyczących finansów, przygotowaniem do egzaminów aktuarialnych, a także organizacją kursów i szkoleń odpowiednich do potrzeb studentów. Jeśli jesteś zainteresowany praktycznym wykorzystaniem matematyki, czekamy na Ciebie na kolejnym spotkaniu! Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie oraz na Facebooku.

Strona koła
Koło Naukowe Matematyki Przemysłowej

KNMP

Koło zostało niedawno odnowione po krótkiej przerwie z inicjatywy studentów matematyki stosowanej, którzy chcą przekonać się, w jaki sposób można za pomocą matematyki rozwiązywać problemy w przemyśle, w fizyce czy w naukach środowiskowych. Naszym celem jest nauka modelowania oraz optymalizacji procesów i zjawisk dynamicznych. Może nam to pomóc m.in. przygotować się do pracy na warsztatach Modelling Week oraz podobnych wydarzeniach, które organizowane są w całej Europie. Polegają one na rozwiązywaniu w międzynarodowych grupach problemów natury przemysłowej. Jesteśmy kołem, które zaprasza wszystkich studentów chcących dowiedzieć się czegoś ciekawego!