Krótko o moich zainteresowaniach naukowych
Wprowadzenie dla nie-matematyków
Zajmuję się badaniem wybranych procesów losowych, zwanych w matematyce procesami stochastycznymi. Jestem teoretykiem, a teoretyczna matematyka współcześnie rzadko ma zastosowania w innych dziedzinach nauki. Teoria procesów procesów stochastycznych jest tu chlubnym wyjątkiem. Choć moje badania nie mają bezpośredniego związku z tymi zastosowaniami, są one dla mnie ważną inspiracją.
Za pomocą procesów stochastycznych próbuje się opisać m.in. kursy akcji, ceny surowców, kapitał firm ubezpieczeniowych i inne wielkości ekonomiczne. Wykorzystywane są w wielu modelach w biologii, od skali mikro (ekspresja genów, stężenie enzymów) do skali makro (rywalizacja między gatunkami, migracja). Fizycy procesy stochastyczne dostrzegają m.in. w modelach wzrostu polimerów czy perkolacji, a pojęcia ściśle związane z procesami stochastycznymi (np. całka Feynmana–Kaca) są niezwykle ważne w fizyce kwantowej. Nawet błyskawice są blisko związane z gałązkującym ruchem Browna.
Moje zainteresowania dotyczą przede wszystkim procesów Markowa. Charakteryzują się one dwiema własnościami: brakiem pamięci oraz jednorodnością. (Niektórzy autorzy nie postulują jednorodności, a procesy posiadające obie własności nazywają jednorodnymi procesami Markowa).
Brak pamięci oznacza, że jeśli znany jest stan procesu w danej chwili, znajomość wcześniejszych stanów nie wpływa na możliwość przewidywania przyszłych stanów. Własność tę ma na przykład błądzenie losowe, czyli proces opisujący położenie osoby, która idze wzdłuż drogi i przed każdym krokiem rzuca monetą: jeśli wypada orzeł — idzie do przodu, zaś jeśli reszka — do tyłu. W chwili $n$ stan takiego procesu to odległość przebyta przez tę osobę po $n$ krokach. Braku pamięci nie ma natomiast proces opisujący położenie osoby, która w podobny sposób zmniejsza lub zwiększa swoją prędkość (jesli wypada orzeł — przyspiesza o $1\,$km/h, jeśli reszka — zwalnia o $1\,$km/h). Znajomość położenia tej osoby w chwilach $n - 1$ oraz $n$ pozwala ustalić jej obecną prędkość i przez to dokładnie określić możliwe dwa położenia w chwili $n + 1$, zaś znajomość położenia wyłącznie w chwili $n$ do tego nie wystarcza.
Jednorodność jest prostszą własnością: oznacza, że możliwe scenariusze zmiany stanu procesu nie zmieniają się w czasie. Opisane wyżej błądzenie losowe ma tę własność. Przykładem procesu niejednorodnego jest zmodyfikowane błądzenie losowe, w którym długość kroku zmienia się w czasie, na przykład $n$-ty krok ma długość $\frac{1}{n}$.
W centrum moich zainteresowań są zagadnienia dotyczące teorii potencjału i teorii spektralnej procesów Markowa. Jednym z podstawowych pytań jest: Jakie jest prawdopodobieństwo, że przez określony czas proces opuści ustalony zbiór stanów? Jeśli na przykład proces opisuje kapitał firmy ubezpieczeniowej, a ustalony zbiór to liczby dodatnie, powyższe pytanie dotyczy prawdopodobieństwa bankructwa firmy.
Zachęta dla młodszych studentów
Mam kilka tematów prac licencjackich do zaoferowania.
- Jeśli podobał Ci się kurs procesów stochastycznych i masz solidne podstawy z analizy, to może pomożesz mi badać procesy Lévy’ego o całkowicie monotonicznych skokach?
- Przekształcasz sumy i całki lepiej niż WolframAlpha? Mam kilka szarad związanych z dyskretną transformatą Hilberta.
- Jesteś miłośnikiem analizy zespolonej? Świetnie, może chcesz zbadać, jakie jeszcze funkcje mają kształt dzwonu?
- Jeśli podobało Ci się na kursie analizy matematycznej, to może chcesz dowiedzieć się więcej na temat całki Henstocka–Kurzweila?
- Lubisz liczyć, ale na komputerze? Chcesz się podszkolić z programowania? Chcesz zrozumieć, dlaczego Mathematica jest niezwykła? Mam coś dla Ciebie!
Powyższa lista nie jest za często aktualizowana, ale powinna dać wyobrażenie, jakie prace licencjackie mogę i lubię prowadzić. Osoby zainteresowane serdecznie zapraszam do kontaktu!
Zachęta dla starszych studentów
Opisane piętro wyżej tematy dotyczące procesów Lévy’ego, dyskretnej transformaty Hilberta i funkcji o kształcie dzwonu można rozwijać w różnych kierunkach w ramach prac magisterskich i doktorskich. Wariantów jest tyle, że trudno je tu zebrać. Jeśli interesuje Cię ta tematyka i serio rozważasz pracę naukową, to koniecznie się ze mną skontaktuj!
Kontakt
Prace polskojęzyczne
- Praca magisterska Własności jąder Martina dla funkcji α-harmonicznych [zip|pdf]
- Autoreferat pracy doktorskiej Teoria potencjału dla ułamkowych potęg operatora Laplace’a [zip|pdf]
- Autoreferat pracy habilitacyjnej Teoria spektralna jednowymiarowych procesów Lévy’ego na półprostej i odcinku [zip|pdf]
Wybrane prezentacje polskojęzyczne
- Prezentacja pracy magisterskiej (wersja 1) [zip|pdf]; (wersja 2) [zip|pdf]
- Prezentacja pracy doktorskiej [zip|pdf]
- Prezentacja pracy habilitacyjnej [zip|pdf]
- Prezentacja na Wykład im. Wojtka Pulikowskiego (2014) [zip|pdf]
- Prezentacja o dyskretnej transformacie Hilberta na XV Konferencji z Probabilistyki w Będlewie (2018) [zip|pdf]