Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


niesamodzielna

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Poprzednia rewizja po obu stronachPoprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
niesamodzielna [03.09.2022 10:13] – [Plagiat na uczelni] Andrzej Giniewiczniesamodzielna [03.09.2022 10:33] (aktualna) – [Co grozi za plagiat na uczelni] Andrzej Giniewicz
Linia 7: Linia 7:
 Warto zauważyć (w kontraście do mema po prawej), że <<autorem>> w przypadku pracy grupowej, jest <<grupa>> a nie jej członkowie z osobna. Wobec tego, wspólna praca nad sprawozdaniem realizowanym w parach, nie podlega pod wymienione tu zasady. Problem pojawia się, gdy pojawi się plagiat pomiędzy grupami lub członek grupy zapożyczy nadmierną część rozwiązania z zewnętrznych źródeł. Wtedy, nawet jeśli plagiatu dopuści się jedna osoba we fragmencie pracy, za który była odpowiedzialna, a pozostałe jej części są oryginalne, do odpowiedzialności pociągnięta zostanie cała grupa podpisująca się wspólnie pod dziełem. Uczciwie pracujący członkowie grupy zostaną potraktowani inaczej, jeśli osoba, która skopiowała część pracy, jednoznacznie się do tego przyzna. Warto zauważyć (w kontraście do mema po prawej), że <<autorem>> w przypadku pracy grupowej, jest <<grupa>> a nie jej członkowie z osobna. Wobec tego, wspólna praca nad sprawozdaniem realizowanym w parach, nie podlega pod wymienione tu zasady. Problem pojawia się, gdy pojawi się plagiat pomiędzy grupami lub członek grupy zapożyczy nadmierną część rozwiązania z zewnętrznych źródeł. Wtedy, nawet jeśli plagiatu dopuści się jedna osoba we fragmencie pracy, za który była odpowiedzialna, a pozostałe jej części są oryginalne, do odpowiedzialności pociągnięta zostanie cała grupa podpisująca się wspólnie pod dziełem. Uczciwie pracujący członkowie grupy zostaną potraktowani inaczej, jeśli osoba, która skopiowała część pracy, jednoznacznie się do tego przyzna.
  
 +Plagiatem może być również oddanie własnego już ocenionego rozwiązania sprzed roku (autoplagiat), oddanie dużych fragmentów rozwiązań z Internetu, na przykład ze strony StackOverflow lub podobnych. Obie te formy mogą być dozwolone w pewnych warunkach, jeśli zostaną prawidłowo opisane z podaniem źródła, tak aby osoba sprawdzająca wiedziała, skąd pochodzi dany fragment. Wtedy, jeśli pomocnicza funkcja nie jest esencjonalną częścią zadania podlegającą ocenie, skorzystanie z gotowego rozwiązania wraz z podaniem źródła nie jest problemem – problem się zaczyna, gdy wśród elementów podlegających ocenie znajdują się rzeczy nie napisane przez osobę próbującą uzyskać zaliczenie. W takim przypadku nie mogą zostać one ocenione, jako własne. W skrócie – praca może zawierać cytaty, ale nie może się w znacznej części składać tylko z cytatów, ponieważ przestaje nosić znamiona oryginalnego dzieła.
 ===== Co to plagiat ===== ===== Co to plagiat =====
  
Linia 67: Linia 68:
 ===== Chcesz wiedzieć więcej? ===== ===== Chcesz wiedzieć więcej? =====
  
-Więcej o plagiatach na uczelniach – [[https://docplayer.pl/2641827-Plagiat-istota-rodzaje-skutki.html|PlagiatIstota – rodzaje – skutki]], Radosław Zenderowski, Instytut Politologii Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, 2008. +Zapoznaj się z artykułem "Plagiat i autoplagiat" opracowanym przez Sybillę Stanisławską-Kloc dla Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu, opublikowanym w aperiodyku Infos, nr 16(108) z roku 27 lipca 2011, strony 1-4 [[http://orka.sejm.gov.pl/WydBAS.nsf/0/809AA726A2EBA65BC12578DA00426605/$file/Infos_108.pdf|(link)]].
niesamodzielna.1662199982.txt.gz · ostatnio zmienione: 03.09.2022 10:13 przez Andrzej Giniewicz